MENU

čtvrtek 24. května 2018

Daytrip: BASTEI - STOLPEN - PILLNITZ

Ahoj a vítám vás u nového článku, který bude trochu netradičně zaměřený spíše cestovatelsky! Ráda bych se s vámi podělila s tipy na místa, kam můžete vyrazit na výlet s rodinou, partnerem nebo i sami. Dnes se podíváme jen kousek za hranice Německa - na dechberoucí most Bastei, hrad Stolpen a do překrásných zahrad Pillnitz v Drážďanech. Uděláte si výlet společně se mnou? :)


BASTEI - NEURATHEN


Jednou z nejkrásnějších dominant Saského Švýcarska je bez pochyb skalní most Bastei a pozůstatky hradu Neurathen. Není divu, že tohle místo je cílem fotografů - tento výhled vám utkví v paměti navždy. Bastei leží pouze 15 km od hraničního přechodu Hřensko, takže pro mě, coby obyvatele severních Čech, je to opravdu kousek. Dostanete se sem samozřejmě autem, vlakem (do stanice Kurort - Rathen) nebo třeba lodí, tedy parníkem z Bad Schandau nebo Drážďan. Pokud pojedete autem, cca 500 metrů od samotných skal je placené parkoviště (3 eura za 3 hodiny), kde můžete bez obav zaparkovat.

Teď už něco k samotnému mostu. Jedná se o první turistický most v Evropě, který má délku bezmála 80 metrů. Most vedl k hradu Neurathen, z kterého toho bohužel už moc nezbylo, ale rozhodně doporučuji navštívit placený areál skal (1,50 euro za dospělou osobu), odkud se vám naskytnou překrásné výhledy. Pokud máte strach z výšek jako já, bude to trochu výzva, protože jednotlivé skály jsou spojené pouze želenými konstrukcemi a procházíte se tak nad hlubokými propastmi, avšak tohle za to stojí. No posuďte sami. V celém areálu této přírodní rezervace je spousta vyhlídek, odkud se můžete kochat výhledy na okolní skalní věže nebo na Labské údolí. 


HRAD STOLPEN


Hrad Stolpen se nachází ve stejnojmenném městečku nedaleko od Bastei, takže výlet sem bez problému zvládnete i s návštěvou skal. Hradu si všimnete už když k němu přijíždíte, protože se jeho věže pyšně tyčí nad městem. První zmínky o něm jsou už z 12.století a je postavený na čedičových vyvřelinách, které můžete potkat i u nás, například na Panské skále v Kamenickém Šenově. Během těch staletí prošel mnohými změnami a ve svých nejlepších letech byl celý komplex hradu obrovský! Nejvíce ho proslavila hraběnka Cosel, která byla milenkou saského kurfiřta a žila zde jako vězeň celých 49 let. Ostatně celá Johannova věž, kde pobývala, je přístupná a dozvíte se zde vše, co by vás mohlo zajímat. Veškeré popisky a informace jsou tu i v češtině, což je velká výhoda. 

Na návštěvu hradu si určitě vyhraďte alespoň dvě hodiny, je velmi rozlehlý, můžete vystoupat do všech vězí i prozkoumat podzemí a nakonec si odpočinout u kávy v kavárně, která je součást hradu. Vstupné pro dospělé je 6 euro a kromě samotného hradu navštivte i krásné parkánové městečko. Nám na něj tentokrát nezbyl čas, tak snad příště :)


ZÁMEK & PARK PILLNITZ


Se saským kurfiřtem a jeho milenkou je spjatý i zámek a park v Pillnitz, který byl právě věnován Augustem hraběnce Coselové. Tento překrásný areál ležící na břehu Labe sloužil šlechtě jako letní sídlo a musím uznat, že rozsáhlé zahrady v anglickém, holandském nebo čínském stylu jsou skutečně okouzlující - nespočet květin, dřevin, soch a jezírek, které jsou jako balzám na duši. Zážitkem je i skleník, kde rostou palmy a další exotické rostliny, pak už jen stačí se posadit a vychutnat si tu poklidnou atmosféru. Místní legendou je i keř kamélie, který je starý více než 250 let a je opravdu úctyhodně veliký. Kvete každé jaro a je to velká událost, má dokonce i vlastní pojízdný skleník! :)

Pillnitz se nachází na samém okraji Drážďan, dostanete se sem i hromadnou dopravou z centra. Park je otevřený denně od 6 hodin až do setmění, takže si můžete užít například romantickou podvečerní procházku. Celodenní vstupné do zahrad, zámku i skleníků vás vyjde na 8 euro.Dnešní článek byl první svého druhu, ale rozhodně ne poslední. Máte rádi tipy na výlety? Ať už u nás nebo v zahraničí? Budu ráda i za vaše tipy!

Byli jste na některém z výše zmíněných míst?

Budu se těšit zase příště, Karolína


3 komentáře :

 1. Velmi pěkné fotky :) Ještě jsem tam nikdy nebyla.
  Miska blog

  OdpovědětVymazat
 2. U fotek jsem ani nedýchala, nádhera :). Tam musíme také vyrazit!

  OdpovědětVymazat
 3. Tak to je skutočne nádhera! :) Hneď by som tam išla na výlet

  FRENCHSTYLE

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaši odezvu!