MENU

čtvrtek 28. září 2017

Jak si vypěstovat zázvor? | DIY

Ahoj, dnešní článek se bez pochyby bude líbit všem milovníkům zázvoru. Chci vám totiž ukázat způsob, jak si ho můžete vypěstovat sami, doma! S blížící se zimou to určitě oceníte, protože zázvor je jeden z mých zaručených pomocníků na boj s chřipkou, ať už je to čaj nebo "velmi oblíbený" ginger shot, který vás nakopne i kdybyste nechtěli :D Tak jdeme na to!
Na nápad vypěstovat si vlastní zázvor mě navedl vlastně zázvor sám, jelikož jsem ho během léta nechala uzavřený v pytlíku na slunci, kde se vytvoří pěkné vlhko (což se zázvoru moc líbí) a během pár dní byl klíček na světě. Pokud ale naklíčený kus nemáte, nevadí. Stačí odkrojit kus zázvoru a dát ho na pár dní do vody. Kořeny začíná pouštět opravdu rychle, tady mluvíme opravdu o dnech.


Já jsem svůj "klíček" nechala ve vodě více než dva měsíce, abych měla opravdu jistotu, že má sílu a také protože mé zahradnické schopnosti nejsou zrovna nejlepší a zasazení jsem dost oddalovala (možná také proto, že jsem nevěřila v jeho přežití...). Na další fotce si můžete prohlédnout, jak byl veliký, když jsem ho zasazovala. Nezapomeňte vodu pravidelně měnit a doplňovat, protože zázvor ji přímo hltá. Rostlinku nemusíte nechávat vyrůst do takového rozměru, to je naprosto na vás. Jakmile se objeví pupen, můžete sázet.


Na sázení zvolte nějaký větší květináč, jelikož kořen zázvoru se rozrůstá do šířky a kvalitní zeminu bohatou na minérály. Naplňte květináč hlínou, rašící pupeny dejte směrem nahoru a přikryjte vrstvou hlíny maximálně do pěti centimetrů. Zázvor miluje teplo a vlhko, takže ho hojně zalévejte a dejte na nějaké slunné, teplé místečko. 


První, menší, úrodu můžete čekat zhruba za čtyři měsíce. Po desíti a více měsících už budete sklízet větší kořeny. "Sklidit" ho stačí odříznutím kusu kořenu po odhrnutí hlíny, poté zase přikrýt a můžete pěstovat dál. Zázvor tak můžete získávat prakticky do nekonečna!


Co vy a zahradnické schopnosti? Já se chystám i na avokádo, tak uvidíme :)
Mějte krásný prodloužený víkend, pokud máte, a jestli ne, stejně jako já, ať vám pátek rychle uteče!

Karolína

Žádné komentáře :

Okomentovat

Děkuji za vaši odezvu!