MENU

čtvrtek 6. září 2012

Paříž - postřehy, rady, tipy

všem přeji krásné odpoledne, dnešní článek bude hodně povídací. ráda bych ho věnovala mým postřehům, tipům či radám z Paříže, které by se mohli hodit komukoliv, kdo plánuje tuto metropoli navštívit. 

1 - obecně
dovolenou v Paříži si můžete zvolit formou eurovíkendu nebo vycestovat ve vlastní režii, k čemuž je určený právě tento článek. obecně se vyplatí vše zařizovat poměrně dlouho předem. ceny letenek i ubytování bývají zpravidla mnohem výhodnější, pokud se objednávají ve velkém časovém předstihu. většina lidí volí pro svojí návštěvu Paříže letní měsíce, kdy jsou u nás prázdniny a to je přesně ten nejideálnější čas pro zvídavé turisty, protože Pařížané odjíždí z města na dovolenou a vrací se až začátkem září, kdy v Paříži začíná sezóna. proto jsou tyto měsíce [ září, říjen ] obecně nejdražší, co se nákladů týče. také je lepší si svůj výlet naplánovat během všedních pracovních dnů. o víkendech je všude opravdu velké množství a na mnoha místech se můžete dostat do nepříjemně dlouhých front.
2 - doprava & ubytování
ubytování si můžete najít, zarezervovat i zaplatit i sami, ale pokud se nechcete zbytečně zatěžovat, není nic lehčího, než si najít spolehlivou cestovní kancelář, které Vám s hledáním ubytování přesně dle vašich požadavků pomůže. v tomto ohledu Vám mohu vřele doporučit cestovní agenturu ASSIST, která pro Vás vše bez problémů zařídí. s dopravou opět záleží jen na Vás, pokud chcete, aby se Vám cestovní kancelář  nebo agentura postarala či nikoliv. nabízí se několik variant jak se do Paříže dostat. nejrychlejší cestou je samozřejmě letecky. doporučila bych Vám letět s francouzskými aerolinkami Air France, které mají váhový limit 23 kg, takže se nemůžete vyhnout nepříjemným problémům. z vlastní zkušenosti můžu říct, že vejít se do 15 kg s kufrem mi přijde jako naprosté sci-fi.
3 - veřejná doprava
samozřejmostí každého návštěvníka Paříže by měl být kvalitní průvodce se šikovnou mapkou města i metra, protože každý může někdy zabloudit. plánek metra, protože Vám usnadní mnoho hledání. na hotelovém pokoji si tak můžete v klidu vyhledat spojení či trasy, kterými se chcete na určité místo dostat bez zbytečného zmatkování. co se dopravy týče, odkázala bych Vás na skvěle sepsaný článek, který mně osobně velmi pomohl. zvolily jsme karty Navigo platné na všech 5 zón, které si necháte vyrobit rovnou na letišti a celý týden jsme se neomezeně mohly pohybovat ve všech vybraných zónách pomocí autobusů, metra či RER [ městská síť vlaků ].
4 - nákupy
už dopředu byste měli vědět, že Paříž je jedna z nejdražších metropolí vůbec. nápisy lákající na slevy tam moc často neuvidíte, protože slevy mají pouze dvakrát do roka, a to přes Vánoci a na přelomu července a srpna. mezi největší nákupní tepny patří třída Rue de Rivoli a samozřejmě Avenue des Champs-Élysées, obchodní dům Les Quatre Temps ve čtvrti La Défense, obchodní dům Le Forum des Halles nebo Galeries Lafayette pro náročnější.
5 - ostatní
všeobecně se musíte připravit na velkou neochotu Francouzů mluvit jakýmkoliv cizím jazykem. většinou Vám jednoduše odpoví francouzsky a žádné vrásky si z toho nedělají. to mě trochu mrzelo. zároveň si musíte dávat pozor, aby Vás jako turisty někde neošidili, tohle se bohužel děje všude na světě.

doufám, že Vám moje informace přišly užitečné a kdyby jste měli ještě jakýkoliv další dotaz, ráda ho zodpovím!


7 komentářů :

 1. Ještěže umím francouzsky :D Jinak skvělý článek Káji, já bych ještě ocenila přibližné ceny.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. to ti závidím! :D když mi napíšeš třeba na FB, můžu ti říct víc :)

   Vymazat
 2. krásny článok, vydarené fotky:)

  ak by si chcela mohli by sme sa navzájom follownuť:)

  littlecurlykate.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 3. Super tipy! V Paříži už jsem byla X-krát, ale vždy se hodí nějaký nový poznatek :-)

  Paris-London Giveaway

  OdpovědětVymazat
 4. Závidím. Doufám, že se do Francie taky jednou podívám. :)

  OdpovědětVymazat
 5. jsem ráda, že ti článek pomohl :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za vaši odezvu!